У уводном делу курса биће приказане поједине области Механике тла кључне за успешно решавање проблема фундирања. У наставку курса фокус ће бити усмерен на упознавање и интерпретацију нових концепата и правила Еврокода 7. Објасниће се најпре концепти поузданости-вероватноће лома и граничних стања, који заузимају кључно место у фамилији Еврокодова. Даље ће бити илустрован основни прорачунски поступак за доказ граничних стања- метод парцијалних коефицијената сигурности.
У другом делу курса приказаће се прорачун плитких и дубоких темеља(шипова) према Еврокоду7. Објасниће се како се дефинише план и програм истражних радова, како се одређују карактеристичне вредности геотехничких параметара и како се формира прорачунски модел тла. Такође, биће приказани и објашњени облици механизма лома својствени конструктивним облицима плитког и дубоког(шипови) фундирања.
За крај предвиђено је да се презентују нумерички примери, чији је циљ да истакну разлике између важећег Правилника и Еврокода 7.
За полазнике курса предвиђен је едукативни материјал у виду скрипте која обухвата материју која се излаже у оквиру предавања и у оквиру практичног дела, тј. израде задатака.
На крају курса биће извршена евалуација програма континуиране едукације од стране полазника и подељени сертификати које издаје Грађевински факултет Универзитета у Београду.
2 дан-а:
2020-04-25
2020-04-27
2 дана:
пројектанти – грађевински и инжењери
архитектуре, извођачи, инвеститори –
грађевинске фирме, као и сви који се баве
планирањем, пројектовањем,
калкулацијама и инвестицијама у високо и
нискоградњи
Циљ курса је да омогући полазницима боље разумевање и последично ефикаснију примену Еврокода 7 у решавању проблема темељења грађевинских конструкција. Тренинг је замишљен као један вид дешифровања нових концепата и правила геотехничког пројектовања на којима се заснива Еврокод 7, а који се разликују од традиционалне праксе.
Полазници ће стећи следећа знања и вештине:
1. Знања о структури, основним принципима
и интеракцији са другим Еврокодовима
2. Припрема грађевинских инжењера за
скори почетак примене Еврокода 7
3. Знања о геотехничком пројектовању
према Еврокоду 7 и српском Националном
прилогу
4. Знања о примени Еврокода 7 у
пројектовању различитих конструктивних
облика плитког и дубоког фундирања
5. Утицај захтева Еврокода 7 на домаћу
праксу
25.000,00 Din.
Uslovi plaćanja
Грађевински факултет у Београду
први спрат, сала 141
Булевар краља Александра 73
11000 Београд
1. ЕЛЕМЕНТИ МЕХАНИКЕ ТЛА РЕЛЕВАНТНИ ЗА ФУНДИРАЊЕ ОБЈЕКАТА (3 часа) а) Тотални напони, ефективни напони, порни притисци б) Смичућа чврстоћа - Дренирана и недеренирана анализа в) Анализа деформација – Консолидација г) Тумачење геотехничког елабората 2. ПРОЈЕКТОВАЊЕ ГЕОТЕХНИЧКИХ КОНСТРУКЦИЈА ПРЕМА ЕВРОКОДУ – ОСНОВНИ ПОЈМОВИ И ПРИНЦИПИ (2 часа) а) Стандарди и прописи-Структура Еврокодова б) Концепт поузданости & Теорија вероватноће (појам карактеристичне вредности) в) Теорија граничних стања носивости и употребљивости г) Метод парцијалних коефицијената сигурности (прорачунске ситуације и приступи, дејства и утицаји од дејства, прорачунска и репрезентативна вредност, комбинације, својства материјала и носивости, геометријски подаци) д) Прорачунски модел тла (план и програм истражних радова, изведени геотехнички параметри, статистичке методе случајне променљиве и карактеристична вредност геотехничких параметара ) 3. ПРОРАЧУН ПЛИТКИХ ТЕМЕЉА ПРЕМА ЕВРОКОДУ 7 (3,5 часа) а) Истражни радови б) Избор дубине фундирања в) Гранична стања & облици механизма лома г) Носивост темељног тла - прорачунски приступи 1,2,3 д) Клизање плитких темеља ђ) Гранична стања употребљивости - Слегање плитких темеља е) Примери – На примеру тракастог темеља и темеља самца илустроване су основне разлике у пројектовању према важећем Правилник и Еврокоду 7 4. ПРОРАЧУН ШИПОВА ПРЕМА ЕВРОКОДУ 7 (3,5 часа) а) Истражни радови б) Гранична стања & облици механизма лома в) Разлике у односу на класичне методе прорачуна г) Аксијална носивост сипова - прорачунски приступи 1,2,3, моделски и корелацијски коефицијенти д) Пример – Илустрован је прорачун аксијалне носивости шипа на основу параметара смичуће чврстоће, као и применом резултата ЦПТ опита