Хидротехника и водно еколошко инжењерство

Моделирање линијског течења применом софтверског пакета HEC-RAS


Опис курса


Управљање водном инфраструктуром представља важан део планског система државе. У оквиру овог сталног процеса, важну улогу имају инжењери хидротехничке струке који морају бити укључени у све фазе управљања у којима се обављају различити аналитички процеси како би се, према формираним критеријумима за испуњење дефинисаних циљева, донеле оптималне одлуке тј. нашла најбоља решења. Када су у питању хидротехнички објекти, од њиховог планирања до евалуације, постоји потреба за нумеричким моделима течења којима се симулира њихов утицај на режим вода. Управо за ову потребу користе се софтверски алати који пружају могућност да се помоћу рачунара, за релативно кратко време, обаве симулације течења воде за дужи временски период и на тај начин донесу одговарајуће одлуке у погледу оперативног управљања водним објектима или избора одговарајућег објекта.

Софтверски пакет HEC-RAS представља један од најпознатијих и тренутно је најзаступљенији алат за нумеричко моделирање речних токова. Прва верзија програма, која је објављена 1995. године, омогућавала је израду модела линијског устаљеног неједноликог течења у кориту неправилног облика. Програм је стално унаређиван тако да се помоћу HEC-RAS софтверског пакета сада могу моделирати неустаљени равански токови заједно са раванским транспортом наноса. Основни део програма намењен је за формирање модела линијског течења чијом се употребом добијају подужни дијаграми осредњених вредности хидрауличких величина у попречном пресеку и промена вредности истих величина кроз време. У односу на сложеније раванске моделе, чијом применом се добија детаљнија струјна слика у кориту, линијски модели на истој дужини речне деонице омогућавају да се за значајно краће трајање прорачуна, добије глобални увид у струјну слику и границе области под водом. Зато се овим моделима може проценити утицај различитих типова хидротехничких објеката (а пре свега, објеката за уређење водотокова и заштиту од поплава) као и објеката путне инфраструктуре, на режим вода и наноса на дугачким речним деоницама. Програм се може користити при пројектовању хидротехничких објеката, у анализама трансформације поплавних таласа, код израде симулационог модела за рану најаву поплава, анализи промене хидрауличке пропусности корита при изградњи објеката у речном кориту или за брзу оцену различитих варијанти пројектних решења хидротехничких објеката у чијој се зони ток може посматрати као линијски.

Полазницима курса се нуди едукација из основа моделирања линијског течења у програму HEC-RAS са прегледом теоријских основа моделирања линијског тока, уз посебан осврт на примену GIS алата за припрему улазних података за модел течења и представљање резултата нумеричких симулација. Током курса представиће се: 1) основна теоријска знања из области математичког и нумеричког моделирања линијских токова дуж речних деоница, 2) основни GIS алати за манипулацију геопросторним подацима који су потребни за припрему модела течења дуж речних токова, 3) нумерички аспекти развоја и примене модела линијског течења, 4) GIS алати за представљање резултата хидрауличких прорачуна и 5) оспособљавање за критичку анализу резултата моделирања.

Научићете


Како се дефинише и мења геометрија отворених канала применом модула Geometry Data Editor
Како се манипулише просторним GIS подаци за дефинисање геометрије отворених канала применом модула RASMapper
Како се припремају и уносе основни улазни хидролошко-хидраулички подаци неопходни за примену математичких модела линијског течења у отвореним каналима
Како се обавља припрема и врши унос основних параметара математичких и нумеричких модела устаљеног и неустаљеног линијског течења.
Како се дефинишу геометријски и хидраулички параметри различитих природних и вештачких објеката који се могу наћи у речном кориту
Како се презентују резултати и обавља критичка анализа резултата моделирања

Предавачи


доц. Роберт Љубичић

мастер инж. грађ.

БИОГРАФИЈА

доц. Будо Зиндовић

дипл.грађ.инж.

БИОГРАФИЈА

доц. Никола Росић

дипл. грађ. инж. - руководилац курса

БИОГРАФИЈА

Програм / садржај курса


Први дан                                                                                                                                                                                                                                        Устаљено једнолико течење
Устаљено једнолико течење – неуниформна рапавост у попречном пресеку
Устаљено неједнолико течење
Устаљено неједнолико течење – мешовит режим течења у каналу


Други дан
Примена GIS алата у изради модела течења
Израда модела устаљеног течења за нерегулисану речну деоницу
Задавање унутрашњих граничних услова
Моделирање утицаја речне преграде


Трећи дан
Устаљено течење у зони речног острва
Моделирање неустаљеног течења
Израда модела неустаљеног течења за нерегулисану речну деоницу
Неустаљено течење у зони речног острва

Четврти дан
Моделирање утицаја ретензија и акумулација на трансформацију поплавног таласа
Моделирање преливања преко насипа и течења кроз пропусте


Организација и цена курса

Курс траје четири дана и обухвата укупно 28 сати предавања и вежби. Сесије трају по 90 минута а између сесија су предвиђене паузе у трајању од 15 минута.


Цена курса:

60.000,00 РСД.


Цена курса обухвата:


•    28 сати предавања и вежбања
•    штампани материјал са курса
•    сертификат о завршеном курсу
•    кафе паузе: кафа/ чај/ вода

За правна лица обезбеђујемо попусте у односу на број пријављених полазника.


# BROJ POLAZNIKA Popust
1 2 - 6 10 %
2 7 - 25 20 %


Када и где?

Ускоро

https://www.grf.bg.ac.rs

Грађевински факултет у Београду
Булевар краља Александра 73